Bağkur borcu,Bağkur primi,Çiftci bağkuru,bağkur ssk çakışması,Bağkur SGDP,Bağkur prim sorgulama

02 Ocak 2013 Kategori : SSK Hakkında Bilgiler

 

Bağkur borcuna haciz varmı?

Bağkur borcuna haciz gelmez. Şimdilik böyle bir uygulama yoktur. için işverenlere haciz gelmektedir . Fakat işverenler için kendi şahsi prim borçları için haciz yoktur. Bununla birlikte sağlık yardımı sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca emekiliktede karşınıza borç çıkmaktadır. Eğer siz borçlulara haciz gelecek gibi bir şeyler söylerlerse sakın inanmayın . Temenimiz böyle bir durumla karşı karşıya kalmamanız

 

Bağkura ait prim borçları taksitleri SGDP primlerini banka kanalıyla ödeyebilirsiniz. Çiftci bagkur isteğe bağlı bağkur primleride burdan ödeyebilirsiniz. önce size online bankanın linkini verelim. Burada akşam 22.00 dan sonra ödeme alınmamaktadır. Dolayısıyla ödemenizi bu saate bırakmayın. Ayrıca son günde siteye aşırı yüklenmeden dolayı açılmamaktadır. Dolayısıyla son günede bırakmamanızı tavsiye ederiz.Özellikle bağkur borcu ödemek isteyenler bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor.

Ziraatten online bağkur borco ödeme sayfasına buradan ulaşınız.

sgk nın bağkur ödeme bilgilendirme sayfası buradadır.

bağkur ile ilgili tüm prim ve cezaları ödeyebilirsiniz

Bağkur primi yatırmaz isem ne olur ?

Bağkur primi yatırmaz iseniz sağlık yardımlarından yararlanamazsınız. Bağkur prim borcunuza gecikme cezası ve zamları uygulanır. Emekli olurken borcunuzu mutlaka ödemeniz gerekmektedir. Ödeme yapmadan emekli olamazsınız. Bağkur borcunuzu ödemeden ssk lı olursanız . Sağlık yardımlarından yararlanmaya başlarsınız. Bağkur SSK gibi değildir haciz gelmez . Ama bağkurlular size tavsiyemiz primlerinizi yatırın . Tabi bir çok kişi borcumu ödemem gelir o zaman öderim demektedir. o zaman geldiğinde maddi durumunuz yeterli olmayabilir. paranız varken ödemelerinizi düzenli yapmanızı tavsiye ederiz.

 

hakkında bilgi vereceğiz.

Bir diğer ismi bağkurudur. Çiftcilerin sigortalılığı açısından oldukca uygundur. Burada işi ile uğraşanlar 15 gün prim öderler . Dolayısı ile daha az prim yatırarak emekli olurlar. emekli maaşıda maalesef buna bağlı olarak düşüktür.

Çiftci bağkuru hesaplama şeklini size anlatalım. Öncelikle emeklilik için %20 prim alınır . Sağlık için ise %12,5 prim ödemesi vardır. Toplam %32 dir. Bu oranlar asgari ücret ile çarpılarak tam ay primi bulunur. Daha sonra yarısı alınır.

Güncel asgari ücretimiz 940,50 TL dir .Bunu %32 ile çarpalım .305,67 Tl yapar . İkiye bölelim 152,84 Tl dir . Bu rakamı çiftciler 2012 temmuz ile aralık arası ödeyeceklerdir. 2013 de ise açıklanacak ücrete göre rakamlar değişir

önceleri sorundu.

Şimdi artık çakışsa bile kişi istediğini seçebiliyor.İsterse ikisini birden tercih edebiliyor.İlkönceleri önce başlayan devam ediyordu. Bu uygulama kalktı. Diyelimki şirket ortağı bağkurlu bir firmada hizmet akdine bağlı çalışıyor. Bu durumda bağkura prim ödemeyi durdurabilir.Ama kişinin kendi işyerinden olamayacağı hususunu unutmayınız. Problem yaşarmıyım diyenler endişe etmelerine gerek yoktur

 

Bağkur SGDP ne demektir.

Emekliler Bağkura tabi bir iş kurduklarında prim öderler .İşte bu prim Sosyal Güvenlik destek primi olarak adlandırılır. Emeklinin maaşından yapılan bir kesintidir. Bu miktarı ne kadardır. Emeklinin maaşına göre değişecektir. Alınan aylığın % 15 idir. Hesaplaması bu kadar basittir. 1.000 TL ise SGDP primi 150 TL dir.Bu 2004 yılından bu yana uygulanmaktadır.

Bağkur prim sorgulama için sgk.gov.tr üzerinden tc kimlik numarası ile buraya gidiniz. E-devlet şifresi ile burdan bağkur primlerinizi öğreniniz. Bağkurda basmak sistemi kalkmıştır. 2012 1.yarı 296,98 TK ikinci yarı ise 315,07 TL en az prim ödeme yükümlülüğü vardır. Asgari ücretin %33,5 çarpımı kadar prim ile bu miktarın 6,5 katına kadar prim miktarını beyana göre ödemelisiniz.

 

0 Yorum yapılmış

Protected by WP Anti Spam