İntibak Yasası Nedir?İntibak Yasası 2013 T.C ile Sorgulaması

08 Ocak 2013 Kategori : Emekliler Hakkında

İntibak Yasası Nedir? Kimler Yararlanacak? Hesaplaması

İntibak Yasası; Bu günlerde özellikle emeklileri ilgilendiren konulardan biri olan intibak yasası olarak bilinen ve aynı süre çalışmış ve aynı miktarda prim yatırmış olmalarına rağmen daha önce olduklarından dolayı daha düşük almak zorunda bırakılan emeklilerin durumunu düzeltecek olan çalışmadır. Yaklaşık 9 milyon emekliyi ilgilendiren ve maaşlarda ciddi artışlar öngören intibak yasası Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yoğun biçimde çalışan Maliye ve Çalışma Bakanlığı bürokratları haksızlıkları giderebilecek ve kamuya da mali anlamda çok fazla bir yük getirmeyecek senaryo üzerinde çalışıyorlar.

 

Kısaca İntibak Yasası;
İntibak Yasa tasarısı , BAĞKUR, Emekli Sandığı’ndan emekli olan emeklilerin aldığı maaşlar arasındaki farklılılları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir yasa. Söz konusu kanunun çıkması halinde emeklilerin maaşları arasındaki farklılıklar ortadan kaldırılacak ya da en aza indirilecek.

Çok prim ödeyip de az maaş alanın aylığı normal koşullarda yerine getirilecek ama geçmişte şu veya bu şekilde İntibak Yasası çerçevesinde aylığı yüksek olanların da aylığına dokunulmayacak.Ancak kaybedilmiş haklar kişilere iade edilecektir.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanununa Geçici Maddeler Eklenmesi Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifin gerekçesinde, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre bağlanan gelir ve aylıkların hesaplanmasında esas alınan prime esas kazançlar ile aylık bağlama oranlarının belirlenmesinde uygulanan yöntemlerin sık sık değişikliğe uğradığı, ancak bu değişikliklerin daha önce bağlanan gelir ve aylıklara yansıtılmadığı belirtildi.

İntibak Yasası’ndan sadece SSK ve Bağkur emeklileri yararlanacak. Çünkü, Bağ/Kur veya Emekli Sandığı emeklilerinin maaşlarında son düzenlemeye göre bu intibak zammından yararlanacaktır.

 

http://uyg..gov.tr/Intibak/

intibak yasası hesaplama – intibak yasası vikipedi – intibak hesaplaması – intibak hakkı nedir – intibak viki – intibak yasası hesaplaması – uygu sgk gov tr/intibak/ – intibak yasasından kimler yararlanır – intibak yasası
İntibak Yasası 2012 Son Durum, İntibak Yasası 2012, İntibak Yasası 2013 Hesaplaması, İntibak Yasası 2013 Son Durum, , İntibak Yasası Fotoğrafları, İntibak Yasası Hakkında , İntibak Yasası Hakkında Kısa , İntibak Yasası Hakkında Yazı, İntibak Yasası İle İlgili Bilgiler, İntibak Yasası Kavramı, İntibak Yasası Kelimesi, İntibak Yasası Nasıl Oluşur?, İntibak Yasası Ne Demektir?, İntibak Yasası Çıkacak?, İntibak Yasası Neden Olur?, İntibak Yasası Nedenleri, İntibak Yasası Nedir?, İntibak Yasası Örnekleri, İntibak Yasası Resimleri, İntibak Yasası Son Durum, İntibak Yasası Son Haberler, İntibak Yasası Tanımı, İntibak Yasası Videoları, İntibak Yasası Vikipedi, İntibak Yasası

0 Yorum yapılmış

Protected by WP Anti Spam