SGDP kesinti sorgulama,ssk emekli kesinti sorgulama,bağkur emekli kesinti sorgulama

02 Ocak 2013 Kategori : Emekliler Hakkında

Değerli ziyaretçilerimiz

 

Emekli aylığınızdan olup olmadığını neden ben diğer emekli arkadaşlara göre düşük ücret alıyorum gibi soruları araştırmadan önce kendinize sormak gerekir.Devlet emekli olanın adında her hangi bir vergi kaydı yani iş yeri olduğu takdirde %15 arası bir SGDP kesintisi uygular .Buda tespıt edıldiği takdırde maaşınızdan kesılır,sizin bildirimlerinizde bu kesıntıden bılgınız olabılır ama,bildirim yapılmadığı takdirde tespıt edılmesi durumunda vergi kaydının açılış tarihi itibari ile geriye dönük olarak geçmiş zammı ile birlikte tahsıl edilir,buda maaşınızın 1/4 haczi demek oluyor.

Eğer adınıza bir çalıştırıyorsanız, öncelikle bunun bildiriminin ‘ya yapılıp yapılmadığı önemlidir.

İşyeri bildirimini siz SGK‘ya vermemiş iseniz yada bildirmemişseniz yukarıda söylediğimiz gibi, emekli aylıklarınızın dörtte bir oranında geriye dönük olarak hacizli Ssosyal güvenlik primi  diğer adı ile SGDP kesintilerini görebilirsiniz

Bu kesintileri görmek içinsorgulamak için mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekiyor.Hatta e devlet şifreniz ile bir çok sgk sorgulaması ve emekli sorgulaması hatta devlet kurumları sorgulamalarını yapabılır bilgilerinize kısa yoldan ulaşabilirsiniz.Kısaca açıklamamızı yaptıktan sonra

E devlet şifrenizi aldıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girip bilgilerinizle onlineolarak, bu kesintinin nevisini ve nedenini sorgulayabilirsiniz.

SGK emekli kesintilerinizi ilaç katkı paylarınızı vs.. kısa yoldan görme imkanına ulaşabilirsiniz.

Genel Sağlık Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

,

sgdp kesinti sorgulama emekli kesinti sorgulama bağkur emekli kesinti sorgulama

sgdp kesinti sorgulama ssk sgdp  emekli kesinti sorgulama sgdp bağkur emekli kesinti sorgulama

 

Çoğunluğu yoksulluk sınırı altında maaş alan emekli, bir darbe de ’undan (SGK) yedi. Bu ay emekli maaşlarını almak üzere ilgili kurumlara giden emekliler, maaşlarında gördükleri kesintilere anlam veremedi. SGK’nin bazı bölge müdürlükleri ve ‘Alo 170′ hattından edindiğimiz bilgilere göre, herhangi bir biçimde vergi mükellefi olan emeklinin kurum tarafından gelir kapısı olarak görüldüğü ve bazı kesintiler yaptığı ortaya çıktı. Verilen bilgilere göre, kademeli olarak devreye girmesi planlanan ‘destek primi’ uygulamasının bu aydan itibaren başladığı belirtildi.

Henüz sayıları belirlenemeyen sayıda emekliyi mağdur eden söz konusu uygulamaya göre SGK, yalnız kira geliri olan emekliyi de vergi mükellefi olduğu için Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) uygulamasına tabi tutarak maaşlarından yüzde 15 kesinti yapmaya başladı. Ancak kira gelirinin vergisini ödediğini dile getiren emekliler, söz konusu destek primini ödemeyi reddederek kurumlara itirazlarda bulundu. Bilgisine başvurduğumuz SGK yetkililerinin bir kısmı durumun bir yanlışlıktan ibaret olduğunu, yapılan başvurular üzerine de yanlışlığın kabul edilerek geriye dönüş için çalışmaların başladığını söylerken, bir kısmı bakanlıktan ya da kurum genel müdürlüğünden söz konusu uygulamanın yanlış olduğuna dair resmi bir açıklamada bulunmadığını belirtti.

0 Yorum yapılmış

Protected by WP Anti Spam