SGK SSK ve Bağkur Emeklilik Soru Cevap

08 Ocak 2013 Kategori : SSK-Bağkur Soru ve Cevaplar

 

Soru: TURGUT BEY, ben 1990 yılında malulen emekli oldum ve daha sonra basit usulde vergi mükellefi olarak dükkân açtım.

2012 yılında bana ’ dan dan bir yazı geldi. 2003’ten bu tarafa sosyal güvenlik primi ödemem gerekiyormuş ve bunu ödememişim. Anapara ve faiz olarak toplam 9400 TL borç çıkardılar.

 

Şimdi maaşımdan 1/4 oranında olacakmış. Bana yıllardır bu konuda hiçbir verilmeden birden böyle bir borç çıkarılması sizce hukuka uygun mudur? Bu konuda ne yapabilirim?

Cevap: Turgut Bey, sizin yaşadığınız sorunu binlerce emekli yaşadı. Halada yaşamaya devam ediyor,defalarca şahsım olarak bölgesel televizyonlarda çok söyledim.Emekli olup ta tekrar ticaret yapan insanlarımız, Sosyal Güvenlik Destekleme primi ödeyecekler diye,zaman zamanda gazetelerde bu konu işledim. Ama görüyorum ki şu an SGK emekli olup ta tekrar ticaret yapan insanlarımız gerçekten mağduriyetleri söz konusu….

Nitekim konuyla ilgili 2011 yılında çıkan Torba Kanun kapsamında düzenleme yapıldı ve faizin bir kısmı silinerek geri kalanı üç yıl taksite bağlandı. Yani 36 ay o kanundan faydalanan insanlar ödemelerini yapmaya devam ediyor.

Fakat bu düzenlemeden pek çok emeklinin olmamış olacak ki şu an TBMM’de bulunan bir paket kapsamında yeniden imkânı getiriliyor.

Düzenleme muhtemelen bu ay içerisinde yasalaşır. Verilecek süre içerisinde başvurursanız hem faizin bir kısmından kurtulmuş hem de borcunuzu taksite bağlamış olursunuz.Değerli okurlarım bununla ilgili bir düzenleme olduğunda sizlere bilgilerimi aktaracağım.

İntibak zammı alamazsınız.

Soru: Turgut Bey, babam 2012 yılında tarım Bağ-Kur’dan malulen emekli oldu. Acaba intibak zammından babam da yararlanır mı?

Cevap: Değerli okurum, intibak zammı sadece 2000 yılından önce emekli olan ’lılara ve 2003 yılında basamak satın alan Bağ-Kur’lulara verilecek. Yani babanızın intibak zammından yararlanması mümkün değil.

 

 

SGK intibak zamlarını sitelerden açıkladılar ilk gün tahmin ediyorum 20 insanımızın durumuna baktım.

Gerçekten yürek acısı vatandaş 1988 tarihinde emekli olmuş, verilen intibak zammı 3 tl bile değil,bir yıldır hükümet zam vereceğiz diye insanlarımızı umutlandırdılar, ama gelin görün ki emeklileri tatmin etmedi, Emekli insanlarımız bir kez daha yıkıldılar. Ama önemli değil Allah emekli vatandaşlarımıza sağlık versin şu kalan yıllarda…

 

TURGUT DURAK

0 Yorum yapılmış

Protected by WP Anti Spam